inbox@youthplatform.com.ua
+38 (095) 09 251 66

Не боїмося говорити про це вголос: наша громада – передова громада України

Сторітелінг про МЦ «СМАРТ» від директорки молодіжного центру Мирослави Рибалко.

Ми надзвичайно пишаємося тим, що Слобожанську громаду знає ледь не вся Україна. У нас дуже хороший бюджет, що дозволяє нам активно розвиватися, зокрема у сфері молодіжної політики. Адже в один момент ми зрозуміли, що молоді реально немає де проводити вільний час. На той час я була членкинею молодіжної ради, і якось так зійшлися зірки, що спеціалісти з відділу економічного розвитку та інвестицій та культури, молоді та спорту написали проєкт про створення центру громадської активності, який мав функціонувати на базі молодіжного центру. На одній з сесій ради було затверджено рішення про створення МЦ. Власне, так і почалася історія зі створенням нашого «СМАРТу».

Молодіжний центр «СМАРТ» ми створили 27 червня 2019 року, але через капітальний ремонт та багато організаційних моментів, офіційне відкриття відбулося 19 грудня.

«До» та «Після» проєкту «Прокачай»

Як ми взагалі дізналися про «Прокачай»? Річ у тім, що Слобожанська громада є партнерами програми DOBRE. Ми отримали  розсилку на селищну раду, в якій була інформація про  проєкт «Прокачай». Вирішили податися, заповнили заявку – і нас відібрали.

«За час участі молодіжного центру «СМАРТ» у проєкті «Прокачай» було проведено низку неймовірних заходів. Наприклад, таких як, «Кава з головою». Такий формат неформального спілкування дійсно спонукає до більш глибокої співпраці з молоддю громади, закладає фундамент більш тісної взаємодії між молоддю та владою, створює умови для реалізації молодіжних ініціатив. Комунальний заклад «СМАРТ» звітує про свою роботу, команда бере участь у різних заходах, які популяризують нашу громаду.  Ми плануємо і надалі  розвивати молодіжну роботу в Слобожанській громаді, адже залучення активної молоді до прийняття рішень є важливим елементом успішного місцевого самоврядування», – коментує Лагода Людмила Василівна, секретар Слобожанської селищної ради.

Прокачай був для нас дуже вагомим кроком. До проєкту ми були просто наче якісь «масовики-затійники»: щось робили, але насправді не дуже розуміли, що саме. У нас не було ні планування, ні політики, ми до кінця чітко не знали, що хочемо робити. «Прокачай» дав нам розуміння того, що ми дещо більше, ніж просто івент-агенство. Особисто мені, як керівнику МЦ, це навчання  дало поштовх довести всю документацію до ладу. Тепер у мене є інструкція з охорони праці, індикатори, за якими ми оцінюємо свою роботу тощо.

«Завдяки проєкту «Прокачай» ми навчилися діяти в умовах карантину та чітко зрозуміли свої прогалини. Тепер завдяки інструменту самооцінки ми можемо якісно будувати роботу центру та ставати ще успішнішими», –розповідає Дмитро Пронін, працівник молодіжного центру.

 

Як «СМАРТ» лупав сю скалу під час карантину

Нас, як і багато кого, карантин також вибив з колії. Спочатку ми перейшли в онлайн-формат проведення заходів, а коли в липні карантинні умови послабили, почали проводити офлайн. Наприклад, організували форум для нашої громади у зв’язку з тим, що до нас приєдналися три нових села. Ми зібрали представників молоді з цих сіл та провели з ними форум «Молодіалоги», де познайомилися з ними, розповіли про можливості молодіжного центру та прийняли рішення, що будемо адвокатувати та лобіювати створення молодіжних просторів. Навіщо? Для того, щоб розвивати молодіжну політику в громаді. До речі, за час існування нашого центру нам вдалося провести 105 заходів, які відвідали близько 3600 молоді.

Також ми співпрацюємо з UVS (Українська волонтерська служба). Під час пандемії вони надіслали нам інформаційні листівки по боротьбі з коронавірусом. Ми своєю чергою поширили їх у громаді, адже для нас важливо, щоб люди були обізнаними та максимально зменшили свої шанси інфікування. Розповсюдженням листівок займалися наші волонтери: активна молодь, відвідувачі МЦ, небайдужі люди. Всього ми залучили близько 13 осіб.

Також ми проводили тренінг від Британської ради «Активні громадяни», де створили перший осередок активних громадян, до складу якого увійшли директорка НВК та педагоги. Найважливіше в цьому тренінгу – це те, що ми заявили про «СМАРТ» не лише, як про івент-агенство, а і як місце, де можна створювати круті проєкти, навчатись та знайомитися з однодумцями. У тренінгу також брали участь жителі сусідніх громад.

1 жовтня реалізували проєкт – інтерактивний артоб’єкт «Before I die». Це стіна, на якій кожен може написати те, що він зробить перед тим, як померти. Ця ініціатива в нас супер круто вистрілила, адже кожного дня молодь підходить та записує нові фрази – глибокі речі про своє майбутнє, дітей, батьків, мрії. Це дійсно захоплює.
Поруч зі стіною ми організували простір для молоді: нафандрейзили палети та зробили з них лавки та столи.

Відкриття арт-об’єкту “Before i die…”. 1 жовтня

Команда супергероїв молодіжної політики

Фішкою нашого молодіжного центру, безперечно, є команда. Нас мало, але разом ми суперсила, адже знаємо та впевнені у тому, що робимо. Зараз розповім про кожного з нас.

Почну розповідь з Олексія Івановича – це наш бухгалтер. Ми з ним такі собі старожили МЦ, адже почали працювати разом з самого початку створення.

Дмитро Пронін – це активний громадянин, волонтер, про нього можна розповідати дуже багато. Він обізнаний практично у всьому, у нього маса корисних знайомств, він повністю віддається своїй роботі. «Фішка» Дмитра –молодіжна політика, якою він успішно займається.

Андрій Іваницький прийшов до нас після тренінгу в рамках «Прокачай». Дмитро та Андрій були вже на той момент знайомими, тож Андрій плавно перейшов до нашої  команди. Він займається проєктною діяльністю, дизайном, вебдизайном, монтажем тощо.

Раніше у нашій команді був Віктор Золотаренко, який відповідав за SMM і все, що з цим пов’язано. В якийсь момент на наших онлайн-нарадах я просто спостерігала (і насолоджувалася, звісно), як команда обговорювала  ідеї одне з одним, і мені навіть не треба було втручатися. Зараз Віктор працює у Всеукраїнському молодіжному центрі в Києві, чим ми дуже пишаємося.

Обов’язки Віктора взяла на себе Іринка Нежива. Вона долучилася до нашої команди після масового заходу «Вечір розмов про все», який ми проводили в ZOOM на карантині. Ірі сподобався наш «СМАРТ» – і тепер вона веде наші соціальні мережі, монтує відео, фотографує.

Також у нас є адміністратор Ростислав. Це супер активна людина, яка горить всім, за що береться.

У мене неймовірно потужна команда. Якби хтось інший був на цих позиціях і недопрацьовував якісь моменти у своїй ланці, то ми б не були таким успішним молодіжним центром.

Табір «Блаблабла». Що-що?

Минулого року я працювала в Будинку культури села Степове. Тоді ми активно розвивали, і зараз продовжуємо це робити, скаутський рух. Якось я зустрілася з керівником гуртка та обласним керівником асоціації дніпровських скаутів «Скіф» та поділилася з ними проблемою:

Юра, у нас тут є бюджет участі, тож хочемо подати якийсь проєкт розвитку скаутингу. Але не знаємо, що саме.

Знаєш, у мене є ідея.

Він скинув нам проєкт проведення наметового табору «Котигорошко», який ми надалі перейменували у «БлаБлаБла». Ми виграли цей проєкт в конкурсі Бюджету участі – і молодіжний центр «СМАРТ» став відповідальним за його реалізацію. На день молоді цього літа ми провели триденний табір в лісі для дітей віком від 12 до 15 років.

Наметовий табір “Блаблабла”. 27-29 червня

Закупили все необхідне обладнання, прапори, нашивки, згуртувавши активну молодь зі Слобожанського та Степового. У мене була ідея фікс, що ми всі повинні дружити, адже ми одна громада. Був присутній певний рівень змагання того, хто кращий, але цей табір подарував нам розуміння, що ми одна громада та у нас одна ідея – розвивати її разом.

На таборі були різні активності по тімбілдингу, орієнтуванні на місцевості, туризму. Ми залучили волонтерів, які навчали дітей польової медицини. Також одна скаут-лідерка разом зі своєю групою вчила, як правильно орієнтуватися на місцевості – діти бігали з компасами та шукали потрібні локації.

Також на цьому таборі ми провели посвяту 3-х дітей у скаути. Вони, до речі, про це не знали, коли їхали на табір. Ми розбудили їх другого дня після відбою об 11 годині вечора та разом з Беркутом і командою влаштувати справжнє таїнство – доріжка з лампадками, клятва. Діти були просто в захваті, просто не передати, які в них були емоції. Вони точно запам’ятали цей момент на все життя.

Ми надзвичайно пишаємося тим, що провели цей табір, адже він приніс багато крутих та позитивних емоцій. Тепер плануємо організуватися його щорічно.

Позитивне телебачення Слобожанської ОТГ – Патрік TV

Дмитро Пронін хотів зробити молодіжне телебачення. На той час у нас ще не було такого крутого обладнання, яке є зараз, але був простий смартфон. Перші випуски Дмитро монтував в найпростішій комп’ютерній програмі.

У чому суть проєкту? Це такі собі позитивні міні стендапи від наших волонтерів та відвідувачів. Тобто кожен охочий, хто приходив до нас в МЦ, мав можливість розповісти на камеру якісь позитивні новини. Проєкт народився якраз тоді, коли починалася пандемія. Дуже хотілося більше хороших новин, а не лише сумну статистику інфікувань населення. Проєкт круто усім зайшов, адже це гумор, який піднімав людям настрій. Всі з нетерпінням чекали нового випуску. Відео можна подивитися ось тут.

PATRIK.Інтерв’ю – Анастасія Картвелішвілі. 26 серпня

Сьогодні для зйомок різноманітних проєктів у нас є фото- та відеостудія, яка облаштована спеціальним акустичним поролоном. До речі, загалом наш Молодіжний центр має 2 поверхи. На першому поверсі розташований вільний простір, коворкінг, адміністратор, кухня та ігрова зона. Там є Sony Playstation, сучасні комп’ютери, 3D-принтер, графічний планшет. На другому поверсі розташована вже згадана студія та кімната адміністрації.

Також ми плануємо зробити на базі «СМАРТу» власну редакцію газети, яка розповідатиме новини громади.

Що МЦ «СМАРТ» дав громаді загалом?

«Насамперед, у нас взагалі з’явилась молодіжна робота. Тепер є більше можливостей, де молодь може себе проявити. Наприклад, Патрік TV це можливість випробувати себе в ролі ведучого. Також цінною є допомога від активних людей «СМАРТу» під час заходів: анкетування, прибирання, підготовка місця проведення заходу). Одним словом, «СМАРТ» дає можливість молоді погратись у дорослих, а дорослим погратись у дітей. МЦ допомагає відчути себе важливим», ділиться Орина Кононенко, скаут-лідерка та волонтерка у «СМАРТ».

«Навіть не звертаючись до статистики, я можу сказати що з появою «СМАРТу» молодіжна робота в громаді прийняла інший (правильний) шлях. Поява великої кількості зацікавлених та активних волонтерів, а також нових крутих молодіжних проєктів це все завдяки створенню МЦ», розповідає  Денис Ломакін, відвідувач МЦ.

«Я думаю, що молодіжний центр почали сприймати серйозніше та ставитися до нього з більшою довірою. Зокрема, з позиції його ресурсів: як матеріальних, так і інформаційних», коментує Віктор Золотаренко, колишній фахівець МЦ «СМАРТ», наразі працівник Всеукраїнського молодіжного центру. 

«Молодь розпочала асоціювати себе з «СМАРТом», адже для них молодіжний центр став місцем, де вони є самі собою, не бояться висловлювати власну думку і можуть просто відпочити. Також позитивним моментом МЦ є те, що він має можливість надавати платні послуги», розповідає Юрій Мельник, головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій.

У «СМАРТі» проходить частина життя кожного з нас

Для мене важливо розвивати «СМАРТ», тому що мені та моїй команді це дуже подобається. Ми кайфуємо від кожного проєкту, який втілюємо в життя. Круто, що молодь, яка вже вступила до вищих закладів, періодично дзвонить і запитує, як там справи у «СМАРТ». Це дуже приємно, адже тут проходить маленька частина життя кожного нашого відвідувача.

«СМАРТ» – це частина мене. Я була разом з молодіжним центром ще з самого народження: від укріплення фундаменту до підбору меблів. Була свідком того, як старе приміщення перетворилося у цукерочку, куди кожного дня приходить багато крутої та активної молоді. Відкрию таємницю, що коли я була скаутом, у мене було лісове ім’я «Велика мама». Думаю, що й для «СМАРТу» я назавжди залишуся тією «Великою мамою».