inbox@youthplatform.com.ua
+38 (095) 09 251 66

«Прокачай» нас реально прокачав

Сторітелінг про МЦ «PavuTyna» від директорки молодіжного центру Ірини Семирко.

Проєкт «Прокачай» – це просто якийсь подарунок з небес. Коли ми відкривали наш МЦ, то ще не уявляли, як він має працювати, що має робити, як повинен бути документально оформлений.

Коли подавали заявку на «Прокачай», нам потрібно було сфотографувати приміщення молодіжного центру. На той час по всіх кімнатах стояли коробки з нескладеними меблями. Відповідно, ми не могли зробити нормальних фото. Таким чином «Прокачай» пришвидшив відкриття нашого МЦ, адже ми швидко організували групу охочих допомогти привести приміщення до ладу.


«До» та «Після» проєкту «Прокачай»

Можна навіть сказати, що етапу «До» практично не існувало. Коли ми відкривали центр, то ні я, ні Галина Кравчинюк, заступниця голови Великогаївської ОТГ, з якою ми разом створювали МЦ, взагалі не знали, як він має функціонувати – лише приблизно уявляли.

«Бажанням керівництва громади було налагодження тісної співпраці саме з молоддю. Звичайно для  проведення зустрічей, семінарів і навчань потрібно було  місце, яке було б зручним, комфортним і облаштованим для такого спілкування. Тому  в лютому 2020 року відкрито молодіжний коворкінг-центр «Павутина» (до речі, на  назву центру також був оголошений конкурс).

«Павутина» – це не просто комфортна і тепла будівля з меблями та комп’ютерною технікою. Це місце, де себе знайде кожен», – додала Галина Кравчинюк.

До відкриття нашого МЦ ми збиралися в кабінеті приміщення сільської ради. Голова громади завжди дуже позитивно відноситься до того, щоб молодь об’єднувалася та створювала разом класні проєкти. Було багато охочих, які хотіли до нас долучитися – таким чином нас ставало щоразу більше і місця в маленькому кабінеті вже не вистачало. Сільська рада вирішила виділити для молоді окреме приміщення.

Завдяки програмі DOBRE було закуплено обладнання на 800 000 гривень, а сільська рада зробила ремонт.

Наше приміщення ззовні та всередині – це наче два різних світи. Ззовні воно виглядає як така собі непримітна хатинка, а всередині у нас свій Хогвартс – два великих поверхи плюс підвал. На першому поверсі знаходяться три кімнати, де проводяться події, також вбиральня та душова. Оскільки у нас багато активної молоді, в якої вже є власні сім’ї з дітьми, тому ми вирішили облаштувати для них ігрову кімнату з батутом, гірками, іграшками, лабіринтами, кульками. На другому поверсі – одне велике мансардне приміщення, де ми проводимо заходи для великої кількості людей. Також там знаходиться кухня, на якій є кавова машина, мікрохвильова піч, умивальник.

Проєкт “Унікальні люди творять історію”. Інтерв’ю з Юрієм Березовським. Директора приватного підприємства “Агрон”, депутата Тернопільської обласної ради, засновника футбольного клубу “Агрон” відомого бджоляра Тернопільщини. 24 вересня

«Проєкт «Прокачай» дав досить позитивні зміни для молодіжного коворкінг-центру «PavuTyna». Від початку участі у проєкті МЦ жив активним життям, постійно дивував громаду й зацікавлював все більше й більше молоді. З настанням карантину у багатьох жителів громади був пригнічений настрій. Молодіжний простір зумів проводити як офлайн, так і онлайн заходи, тим самим допомагаючи молоді надалі розвиватись та підбадьорити загальний настрій у громаді.

Ми дуже раді, що у нас є такий гнучкий та активний молодіжний центр, який може розвивати молодь нашої громади за будь-яких умов», – розповідає заступниця голови Великогаївської ОТГ Галина Кравчинюк.

Екстремальні умови відкриття

Запуск нашого МЦ випав на досить непростий період – пандемію коронавірусу. Відкриття ми запланували на 12 березня, на перший день оголошення тритижневого карантину. В Тернопільській області тоді ще поки не було заборони проводити заходи.

До нас на відкриття приїхало багато крутих людей. Серед них Беррі Рід, керівник програми DOBRE, представники Тернопільського IT кластеру, Пласту, БУРу та інших організацій.

«Чи є створення молодіжного центру складним? Напевне, ні. Основне – це мати бажання і трішки матеріального: знайти  приміщення, обладнати його  меблями, а найголовніше – наповнити його  молоддю з їхніми планами, ідеями та мріями», – розповідає Галина Кравчинюк.

З початку відкриття проведено близько 20 онлайн та 25 офлайн заходів. На кожен з них залучено від 8 до 30 учасників.

Розвиток молоді

Під час карантину ми перейшли на онлайн-формат проведення наших подій. Попри це, ми не здали задньої та організували близько 17 онлайн-заходів для молоді. Серед них: навчання проєктному менеджменту, тренінг “Мотивація замість ізоляції”, пізнавальні вікторини, інтерв’ю з головою громади, фотоконкурси тощо. Також створювали веселі відеоролики, мета яких була підняти людям настрій під час карантину.

Перший офлайн-захід ми провели в липні – “Безпечний велоквест” – де учасники їздили на велосипедах по індивідуальному маршруту, шукали потрібні їм локації (різні історичні місця) та робили біля них селфі. Таким чином знайомилися з історією нашої громади.

З липня майже всі заходи ми проводимо офлайн з дотриманням усіх правил безпеки. Зараз у нас є 3 клуби за інтересами: Дебатний клуб, Медіа клуб, Капу$та-Двіж. Далі детальніше про них всіх.

Дебатний клуб. Це клуб, який користується найбільшим попитом серед молоді. Яким чином ми залучали їх взяти участь? Насамперед робили оголошення в соціальних мережах та повідомляли у вайбер групах, також у нас є Телеграм-канал для молоді Великогаївської ОТГ.

Зустріч дебатного клубу

Кожного вівторка я проводжу дебати, тему яких оголошую вже, власне, перед самими дебатами. Раніше я пройшла навчання в програмі DOBRE від Західноукраїнського ресурсного центру, де навчилася методики дебатів британського формату. Після того подумала, що круто було б проводити такі дебати з молоддю в нас. Адже формат просто «розказати» чи «подивитися ролик» на певну тему – це вже не так цікаво та ефективно.

У дебатах є чіткі правила, тут у кожного своя роль. Хто вперше бере участь в дебатах, дуже переживає та отримує добрячу порцію адреналіну. Але саме це відчуття мотивує молодь брати участь в дебатах вдруге, втретє, вчетверте. Виступати перед аудиторією – нелегко, саме тому спочатку учасники можуть бути замкнутими та невпевненими, але нам дуже цікаво спостерігати за їхнім розвитком, адже щоразу вони стають більш відкритими та готовими до нових викликів.

Чому дебати – це важливо? На дебатах молодь вчиться правильно та аргументовано висловлювати свою думку, дотримуватися правил комунікації та поваги один до одного.

Медіа клуб

У нас є все необхідне для того, щоб Медіа клуб існував і розвивався: зацікавлена в цьому молодь, камера, ноутбуки, фотоапарати.

Зараз з молоддю в «ПавуТині» ми працюємо над відеопроєктом «Унікальні люди творять історію», де запрошуємо на інтерв’ю людей, яких вважаємо цікавими та корисними для громади. Спочатку запросили нашого сільського голову, адже він дуже багато всього зробив для нашої громади. Ми запитували його про не лише про роботу, а й про особисте життя, інтереси. Також ми провели інтерв’ю з письменницею, яка пише про своє село; підприємцем та меценатом, який має свій агробізнес,  також благодійником, який піклується про безхатченків та забезпечує їх їжею. Усе це наша молодь робить самостійно: бере інтерв’ю в гостей, формує запитання, знімає на відео. Так, кожному з них спочатку страшно, але з часом вони входять в кураж і вже планують, кого запросять на наступне відеоінтерв’ю.

Зустріч клубу Капу$та-Двіж. 31 жовтня

Найближчим часом хочемо ще докупити мікрофони та спеціальне освітлення, щоб інтерв’ю виходили більш якісними.

Капу$та-Двіж

Щоп’ятниці ми збираємося о 5 годині вечора та граємо настільні ігри на тему фінансової грамотності. Наприклад, Життєвий Капітал. Це неабияк розвиває, адже молодь під час гри тестує різні бізнес-стратегії та проєктує їх на власне життя. Тут вони вчаться вкладати гроші в бізнес та інвестиції, вчаться розуміти, як приймаються фінансові рішення та як використовувати отримані знання в реальному житті.

Цей проєкт був запущений у вересні в межах Табору Активних Громадян, який реалізується Британською Радою, NGO Youth Platform \ ГО «Молодіжна Платформа» і є частиною програми House of Europe, що фінансується Європейським Союзом. Сьогодні ми проводимо його самостійно в як один з клубів нашого молодіжного центру.

Магія назви «PavuTyna»

У нас було багато варіантів назви. Ми ніяк не могли вирішити, яку з них вибрати ні в опитуваннях, ні на зборах, ні у вайбері. Пам’ятаю, був День святого Валентина, ми зібралися в МЦ, я підготувала кожному валентинки, пили чай (до речі, в нас тоді ще не було власного чайника, то позичали в сільської ради). Сиділи цього зимового вечора за круглим столом та обговорювали назву молодіжного центру. Оксана Королюк запропонувала слово «павутина». Спочатку ми думали, що це не дуже вдала назва, адже є асоціація з павуками, чимось негативним. Але потім молодь запропонувала виділити дві букви в слові: П і Т, що означає «позитив тут. Щоб акцентувати увагу, що у нас тут завжди позитивна та приємна атмосфера.

Оскільки наш МЦ має багато техніки та обладнання, тож ми одразу хотіли зробити акцент в назві на чомусь інноваційному. Павутина – це як всесвітня веб-павутина (мережа інтернет), і водночас як павутина, що поєднує людей один з одним.

«PavuTyna» – це велика частина життя нашої громади

На жаль, серед молоді зараз є серйозна проблема – це паління та пияцтво. Тобто людина 16-18 років після того, як нормально закінчує школу та має потенціал до подальшого розвитку, губить себе в цигарках та алкоголі.

У нас, як у працівників молодіжного центру, є місія – допомогти людині  реалізуватися, знайти саму себе. Як це зробити? Залучати молодь до корисної роботи, щоб вони розвивалися самі та розвивали свою громаду. Я вірю у світле майбутнє, тому хочу давати людині працювати з тим, що їй дійсно подобається. Найголовніше – це слухати та чути молодь. Адже основні наші цінності – це повага один до одного, свобода, віра в себе та команду.

«PavuTyna» – це велика частина нашої громади, адже кожен, хто сюди приходить, ділиться зі всіма своїм позитивом, емоціями та приємною енергетикою.