inbox@youthplatform.com.ua
+38 (095) 09 251 66

«Позашкілля вже «не катить»

Сторітелінг про МЦ «Комора» від координаторки по роботі з молоддю Мельник Наталії.

Я працюю педагогом-організатором у школі, тому для мене посада координатора по роботі з молоддю не є складною чи новою. Це моя хвиля, хоча відмінності в роботі все-таки є, адже в школі –  формальна освіта, а тут –  неформальна та інформальна.

Перед тим, як створювати МЦ, ми провели опитування серед молоді, які б заходи вони хотіли відвідувати. Більшість сказала, що спортивні. Ми вміємо слухати та чути, тому вже встигли організувати похід на Сивулю та кілька велопрогулянок. Також в опитуванні молодь написала, що хоче місце, куди вони можуть прийти і просто поспілкуватися.

Тож ми почали шукати приміщення. У нас є бібліотека, але вона практично недіюча, адже там зберігається стара та не актуальна література, яка молоді нецікава. Що робити? Тоді ми подумали, а, якщо на базі бібліотеки також зробити молодіжний простір, який також покращить відвідування бібліотеки. Так і вийшло. Зараз ми час від часу купуємо нові книги, адже формат бібліотеки теж залишився, поповнюємо фонд цікавою та корисною літературою, тим самим активно залучаючи молодь до читання.

«Молодь – це механізм, який дає поштовх до постійних дій, через які ми досягаємо високих результатів у розвитку громади. Саме тому першочерговим завданням було  створити комфортні  умови саме для них. Завдяки успішно реалізованому проєкту – створення молодіжних просторів на базі бібліотек спільно з МОМ –нам вдалося досягнути поставлених цілей. Але досить важливим завданням було організувати роботу просторів. Адже молодь зараз досить досвідчена та має нові стандарти.

Тому ми дуже вдячні ПРОКАЧАЙ за те, що саме завдяки їхньому навчанню наших кадрів молодіжні простори успішно функціонують та залучають велику кількість молоді», – коментує Голова Дзвиняцької ОТГ Волочій Микола Степанович.

Наша громада давно потребувала створення такого простору. З позашкілля у нас є лише музична школа та курси боротьби в сусідньому селищі. Тобто зайнятості для молоді дуже мало – вони або на стадіонах разом здибалися, або біля будинків культури. Тепер ж мають власний маленький осередок, всередині якого домашній затишок і комфорт. Наприклад, ми часто збираємося дивитися разом фільми. Я часто пропоную стрічки українських режисерів – нещодавно дивилися «Іловайськ 2014» режисера Івана Тимченка. Фільм важкий, але дуже важливий.

Недільний мініфест для молоді громади. 13 вересня

Простір існує з лютого цього року. Святкового відкриття ще не було, плануємо цього зробити в кінці жовтня – на початку листопада, залежить від карантинних умов.


Прокачка від «Прокачай»

Як ми дізналися про проєкт? Річ у тому, що Дзвиняцька ОТГ є  партнером програми DOBRE – ось вони нас і повідомили про такий крутий проєкт. Ми вирішили взяти участь, адже діяльність молодіжного простору – це для нас абсолютно новий досвід.

У нас вийшло облаштувати два молодіжних простори на базі сільських бібліотек у двох населених пунктах нашої громади за співфінансування від Міжнародної організації з міграції. Зі свого боку ОТГ зробила ремонт обох приміщень.

Коли ми почали працювати, то ми ще взагалі не знали, з чого стартувати, які нормативні документи повинні регулювати діяльність молодіжного простору. Нам потрібна була з цим допомога, яку ми й отримали в «Прокачай».

«Прокачай» розклав по поличках багато організаційних моментів. Зокрема, у нас запрацювали соцмережі, а також ми ввели якісні та кількісні показники, за якими оцінюємо роботу: кількість заходів (на місяць), кількість учасників онлайн- та офлайн-заходів, постійних відвідувачів та волонтерів. Окрім цього, ми оцінюємо, скільки надійшло позитивних і негативних відгуків, динаміку збільшення (зменшення) відвідувачів і волонтерів за квартал.

Ще ми тепер краще плануємо та продумуємо нюанси, про які раніше не знали.

Наприклад, ми знайшли відповіді на питання, якими мають бути планування, програмна робота, адміністративне та довготривале планування тощо. Також ми дізналися, що означає «інклюзивний молодіжний простір», тобто відкритий простір для різних інклюзивних груп. І що простір –  це не лише заходи та дозвілля, а й постійні клуби за інтересами та послуги для самоокупності (хоча б частково).

«Прокачай» – це новий досвід, адже я почала слідкувати та надихатися роботою інших  молодіжних центрів та просторів. Ну і звісно, тренери – просто неймовірні, навіть після закінчення проєкту до них можна буде звернутися за порадами. Цей проєкт став для нас джерелом іншого мислення та цінностей європейського спрямування.

 

«Комора» на карантині: що і як?

Після першого офлайнового заходу в «Коморі», нам довелося закритися на карантин. Це було для нас викликом, адже онлайн-заходи не надто заходили молоді. Тут нам дуже стали в пригоді навчання від «Прокачай» про проведення  зумінарів та використання онлайн-інструментів. Під час карантину ми організували 27 офлайн-заходів, 9 онлайн-заходів та  створили 9 щотижневих клубних подій. Серед них –книго-квіз, вікторина «Про все на світі», «Мандрівка Україною» до Дня захисника України, зумінари – навчання сортуванню сміття, «Кава з головою ОТГ», “Механізми участі в громаді” (для членів молодіжної ради), засідання Ради учнівського самоврядування ОТГ. Щоп’ятниці ми проводили онлайн-гру «Мафію». Зараз вже проводимо її у приміщенні.

Онлайн засідання Ради учнівського самоврядування ОТГ. 9 жовтня

Фото- та велопрогулянки

Одна з фішок нашого молодіжного центру – це велопрогулянки. Але ми організовуємо не просто подорожі велосипедами, а цілі пізнавальні екскурсії по навколишніх селах. Ми плануємо зупинки біля архітектурних пам’яток, природніх та історичних об’єктів. Нещодавно під час однієї з таких велопрогулянок відвідали Криївку воїнів Української повстанської армії та були на вершині гори, з якої видно всі чотири сусідні села. Дехто з молоді навіть і не знав, що в нас є такі локації.

Велопрогулянка до в урочище Долішні Лази с.Дзвиняч до криївки Марка Боєслава. 22 липня

На одну з велопрогулянок ми навіть залучали карету швидкої допомоги про всяк випадок, адже по дорозі планувався різкий небезпечний спуск. На щастя, все обійшлося без залучення медиків. Одного разу в дівчинки зламався велосипед, то ми всі разом влаштували їй місію порятунку та знайшли спосіб, як його зремонтувати.

Молодь зазвичай сама ініціює ці велоподорожі. Так, це організувати не дуже просто, але отримані емоції перекривають сили, які вкладаються в організацію. У “Коморі” чітко видно постійних відвідувачів: одні люблять займатися у приміщенні: навчальні практикуми, спільний перегляд фільмів і мультфільмів (для малечі, щоб знали, що є такий молодіжний простір), просто посидіти, поговорити. Іншим подобаються фізичні активності на свіжому повітрі (велопрогулянки, походи) тощо. Навіть, коли я була на самоізоляції, старші хлопці самі організували велопрогулянку та дуже відповідально слідкували за молодшими. Це радує, адже таким чином вони напрацьовують свої організаторські навички.

Що є в «Коморі» та які у неї плани на майбутнє?

У нашому МЦ одна велика кімната, в якій знаходиться все необхідне для цікавого проведення дозвілля. У нас є потужні ноутбуки, тенісний стіл, орбітрек, настільні ігри, набір Arduino, ЧПУ-станки, які можуть різати фанеру пластик, формуючи різні фігурки, та термопрес, за допомогою якого можна наносити різні принти на футболки, чашки тощо.

Ми хочемо, щоб до нас приїжджали різні громадські організації та розповідали про свою діяльність, ділилися досвідом. Оскільки зараз карантин, то поки це залишається в планах. Спільно з Департаментом освіти Івано-Франківщини ми б хотіли організувати тренінги на такі теми: ринок професій та держзамовлення на навчання у вузах, престижні професії в області та Україні, екологічна ситуація в області, а також спільні проєкти та фестивалі. Ще хотілося б співпрацювати з новоствореними в кінці цього року громадами.

Графік після карантину плануємо насичений. Думаю, що з боку влади проблем не буде, і вони нас фінансово підтримають у наших ініціативах.


Філософія назви

Назву ми придумували разом із молоддю. Спочатку були ідеї, типу YouthSpace чи щось подібне. Потім хтось запропонував: «Комора» – як кладова всього. Заходиш у «Комору» і знаходиш те, що потрібно саме тобі. Чи книгу почитати, чи роздрукувати, чи теніс пограти, чи нанести щось класне на футболку. Ми й погодилися, адже дійсно класно звучить. Але стосовно назви ми гнучкі, тому якщо хтось з молоді матиме інший варіант, то ми не проти винести його на обговорення.

Наші цінності прості, але водночас надзвичайно важливі. Співпраця, повага, відкритість, прозорість, інклюзивність, толерантність, чесність, відповідальність, самосвідомість, неупередженість та неконфліктність.

Що «Комора» означає для нас?

«Комора» – це осередок для молоді, який вже став частиною їхнього способу життя. Я вже дуже звикла до цього місця. Нещодавно мені довелося 2 тижні провести на самоізоляції, то я дуже сумувала за спілкуванням з молоддю.

У мене 20 років стажу в роботі з підлітками та молоддю, і я помітила, що зараз у них зовсім вже інші цінності. Наприклад, вони з легкістю розділяють відходи, толерантно ставляться до інших та швидко сприймають інформацію. Надзвичайно приємно спостерігати за тим, як молодь розвиваються та стає все більш свідомою.

У «Коморі» ростуть майбутні лідери, адже тут молодь може проявити себе, знайомиться з самоврядуванням, долучається до справ, які змінюють громаду. Наше завдання – це допомогти та створити правильне середовище.